Gönderen Konu: UYGUN TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ  (Okunma sayısı 20384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı H.Ata HALICIOĞLU

  • Bölüm Editörü
  • *
  • İleti: 985
  • Karma: 0
UYGUN TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ
« : 25 Haziran 2009, 05:22:44 »
 Hepinizi selamlayarak bu ayki yazıma başlıyorum Av Tutkusunun değerli okurları. Avcılık dediğimizde aklımıza gelen belli başlı öğeler; tüfek, köpek, fişek, saçma, barut, çakı… vsdir. Uyum dediğimizde de avcı-köpek, fişek-tüfek… gibi ikililer anımsanır. Ýşte bu ay cansızların uyumundan, tüfek-fişek konusunda uygun ikililerin nasıl bir araya gelmesi gerektiğinden, uyumun nasıl yakalanacağından dilimin döndüğünce bahsedeceğim.

      Bütün avcılar bilir ki avcılıkta en ufak uyumsuzluk büyük sıkıntı, konsantrasyon bozukluğu yaratır. Avda botumuzun vurması, yeni yeleğimizin bol gelmesi… ama öyle bir uyumsuzluk, uygunsuzluk vardır ki bu saydıklarım gibi kolay bir şekilde giderilemez ve o av gününü mahveder hatta üstesinden gelinemezse insanı avcılıktan soğutur. Sizi fazla düşündürmeyeyim tabiî ki bu tüfek-fişek uyumsuzluğudur. Bu konuda dengeyi sağlamak pekte kolay değildir, hele de yeni bir tüfek alınmış veya kişi yeni ava başlamışsa problem daha büyüktür. Kuş saçma alır yaralı gider, tüfek çok sert patlar sonuç vermez, mekanizma tutukluk yapar… bu gibi sorunlar avcılık hayatının bir döneminde her avcının başına az yada çok gelmiştir, gelmektedir. Burada tecrübe ve teknik bilgi devreye girer. Avcı büyüklerimizin tecrübelerinden yaralanabilir, vaktimiz varsa tüfeğimizle değişik fişekler atarak deneyim elde edebilir veya konuyla ilgili basılı yayınları takip ederek sorunun çözümüne dair bilgi edinebiliriz. Basılı yayın takip etme aşamasında yazımın özellikle ava yeni başlamış avcı adayı genç arkadaşlarımıza faydalı olacağına inanıyorum.

        Hangi tüfekte hangi fişeği atarsak en iyi sonucu alabiliriz? Bu soru çok geniş bir alanı kapsamaktadır çünkü piyasada çok değişik balistik özellikleri olan fişekler ve aynı şekilde çok farklı teknik özellikler taşıyan tüfekler mevcuttur. Ben bu yazımda genel ipuçları vererek tüfek-fişek uyumu konusuna bir çerçeve çizmeye çalışacağım. Elimizdeki tüfek sabit şoklu ise yalnızca fişeklerin teknik özellikleri (saçma gramajı ve boyutu, tapa tipi…) ile oynayabiliriz ama tüfeğimiz mobil şoklu ise hem fişek hemde şok genişliğini değiştirerek avımıza ve hava şartlarına tam uyacak kombinasyonu oluşturabiliriz. Sabit şoklu tüfeklerde şok; full,4/4,* ise sıcak havalarda yüksek gramajlı (34 gr ve üstü) fişekler parlama ve geçit avlarında kesinlikle kullanılmaz, kullanılırsa aşırı geri tepme ve sert patlama sonucu avda tadınız kaçar. Bu tip silahlarda, üveyk veya bıldırcın avlarında yani sıcakta düşük gramajlı(28–30 gr) Keçe (Fibre Wad, Feutre, Borra Feltro) veya Bior (Open) tapalı fişekler tercih edilirse iyi randıman alınır. Kışın ise aynı silahla yapılacak ava göre Kanatlı tapalı (Power Piston) orta ve yüksek gramajlı fişekler tercih edilebilir. Mobil şoklu tüfeklere gelince; fişeğin tapa özelliği ve saçma gramajı ile havanın sıcaklığı ve taşıdığı nem miktarına göre tercihler geliştirilir. Paragrafın başında bahsettiğim gibi konunun sınırları çok geniş olduğundan birkaç örnekle tercihlerimizin nasıl olması gerektiğini somutlaştıralım. Elimizde 3 kg civarında mobil şoklu bir gaz otomatik olduğunu varsayalım bu tüfekle sezon başında üveyk avlayacağız; uygun mobil şok; Ýmp. cyl,2/4,*** .Kanatlı (Power Piston) tapa. Saçma gramajı 28–32 gr. Saçma boyutu 7–8 numara olmalıdır. Aynı tüfekle bıldırcın avlayacaksak; cyl,1/4,***** şok. Keçe veya Bior tapa yine 28–32 gr ve 9–11 numara saçma tercihi uygun olacaktır. Kışın soğuk ve fırtınalı bir havada ördek geçidi yapacaksak; full,4/4,* şokla 34–36 gr.4–6 numara saçmayı Kanatlı(Power Piston) tapa ile atarsak iyi sonuç alabiliriz. Elimize sabit şoklu(genellikle sabit şoklu kırma silahlar;4/4–2/4,*-***,4/4–1/4,**/**** şok kombinasyonundadır.)3 kg üstü bir çifte veya süperpoze geçti. Bu tüfekle sıcak ve rutubetli bir havada keklik avında; sağa veya alt göze 30-32gr 7–8 numara saçmalı Keçe veya Bior tapalı, sol veya üst göze 32–33 gr 6–7 numara saçmalı Kanatlı (Power Piston) tapalı fişek doğru tercih olacaktır. Aynı tüfekle soğuk ve kuru bir günde kelik avlamak istersek sağa veya alt göze 32–34 gr, sol veya üst göze 34–36 gr saçmalı Kanatlı(Power Piston) tapalı fişekler randıman sağlayacaktır.

      Biraz karışık gibi dursa da tüfek-fişek uyumunda genel geçer kuralar mevcuttur: -Dar namlu ucu veya şokla (full,4/4,*) sıcakta ve nem oranı yüksek havalarda çok saçma (34 gr ve üstü) atılmaz.
—Geniş namlu ucu veya şokla (cyl,1/4,*****) soğuk ve kurak havalarda az saçma (32 gr ve altı) atılmaz. —Havanın taşıdığı nem miktarına, tüfeğin şok durumuna, fişek yatağı bitimi silindir başlangıcının çapına ve tüfeğin çalışma prensibine göre saçma gramajı arttırılır veya azaltılır. —Av hayvanının boyutuna, tüy kalınlığına, hızına ve atış mesafesine göre saçmanın boyutu küçültülür veya büyültülür. Genel geçer kurallardan sonra dikkat edilecek özel noktalara ve teknik terimleri açıklamaya geçebiliriz. Sabit şoklu bir tüfekte namlu ucu çok darsa (Extra Full Choke) ve atacağınız fişeğin tüfeğe zarar verip vermeyeceğini kestiremiyorsanız; fişeği keserek tapasını fişek yatağından namlu içine atın, uca doğru son birkaç santimde durur ve harbi yardımıyla kolayca dışarı çıkarsa sorun yoktur aynı işlemi atacağınız av kurşunu içinde yapmalısınız aksi takdirde “Balon Yapma” tabir edilen “Kurbağa yutmuş yılan görünümlü şişme” oluşabilir. Balistik özelliğini bilmediğiniz fişekleri tüfeğinize koymayın. Trap atışları için yapılmış fişekleri fişek yatağı bitimi silindir başlangıcı çapı çok dar olan (18,2 mm ve altı) tüfeklerde atmayınız, trap fişeklerinin tapaları normal av amaçlı kullanılan fişeklerin tapalarına göre çok geniştir; bu nedenle tüfeğinizin fişek yatağı bitişi şişebilir.

    Verdiğim bilgilerin siz değerli avcı dostlarımın işine yaramasını temenni ederek bu ayki yazımı nihayetlendiriyorum. Önümüzdeki aylarda yeni yazılarda dergimizin sayfalarında buluşmak üzere! Kendinize ve Av Tutkunuza iyi bakın!

                                             
                                       
                                                                                                     ATA HULUSÝ HALICIOÐLU/ÝZMÝR
Ata Hulusi HALICIOĞLU
1978 İZMİR

Çevrimdışı Mustafa EROĞLU

  • Dost Avcı
  • *****
  • İleti: 1791
  • Karma: 0
  • NE MUTLU TܓRKܓM DİYENE
Ynt: UYGUN TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2009, 05:32:01 »
paylasim için tesekkerler elinize saglik
Mustafa EROĞLU
1987 Sarıgöl MANİSA