Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: NAMLU BOYU YORUMLARINIZI BEKLIYORUM  (Okunma Sayısı 17322 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hüseyin TUNÇAL
Dost Avcı

« : 09 Eylül 2008, 14:30:56 »

kafama takılan bı konuyu sız dostlarımla paylasmak bılgı edınmek ıstedım gecenlerde av bayınde muhabbetı oldu yenı bı sılah vardı baktım vıtrınde yarı ototmatık 4+1 namlu boyu 66 cm mobıl soklu gercekten guzel bı tufektı ama kafama takılan bayı sahıbıne dedım bunun 71 namlu gıbı sacma menzılı olmaz dedım bana dedıgı hıcbırsey farketmez dedı yanı sımdı 66 namlu sılahla 71 namlunun arasında bı fark yokmu ben dusundum fark olmasa neden o zaman sadece 66 yapmıyolar 71 de yapıyolar kafama takıldı sızlerle paylasmak ıstedım goruslerınızı belırtırsenız sevınırım saygılar

Hüseyin TUNÇAL
0 Rh + 1986 SAKARYA               0 546 557 89 41

M.Enes YILMAZ
Dost Avcı

« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2008, 15:36:40 »

evet suat abi haklı bende çok araştırdım bu konuyu mobil şokta namlu uzunluğu farketmiyo tamamen estetik güzelliği bence kiminin uzun namlu hoşuna gidiyo kimini kısa ama kısa namlu benim daha çok hoşuma gidiyo ağırlık olarakta avantaj sağlıyor.

Mücahit Enes YILMAZ
1989 BALIKESİR
Mustafa SARI 51
Dost Avcı

« Yanıtla #2 : 12 Eylül 2008, 11:53:18 »

Hüseyin ağırlıklı olarak bıldırcın, keklik, tavşan avları yapmaktayım. Kullandığım 68cm namlu mobil şoklu tüfek. Yarım şoktan daha dar şokuda pek kullanmıyorum. 66 cm namlu mobil şok tüfeği olan arkadaşlarımızın tüfeğiylede farklı şoklarla atış, denemeler yaptık. Saydığım avlarda rahatlıkla kullanılabilir. Silindir ve yarım şokları takarak yaptığımız denemelerde aynı mesafede dağılım oldukça değişiyor. Eğer sadece ördek kaz avcısıysan o başka.
          Eğer aynı tüfeğin iki farklı namlu boyu arasında kararsızlığın varsa, namlu boyu tercihi için en güzel yol bence tüfeği omuzlamak. Bunu yaparken benim önerim silah satıcısının size yardım etmesi. Bunu bayinin işyerinden bile yapabilirsiniz.
        - Siz tahmini olarak 30-40 metre gibi bir mesafede bir nesneyi hedef olarak kabul edin ve gözünüzü ondan ayırmayın. Vucudunuz atış pozisyonunda olsun. Yardımcınız, tetik çeken eliniz tarafında yanınızda iki farklı boyda tüfekle dursun.
        - Elinize verilen tüfeğin hangi namlu boyunda olduğunu bilmeyin. Tüfeği alın ve hedeften gözünüzü ayırmadan tüfeği yüzleyin. Aynı tüfekle arka arkaya 3 deneme yapın. Gözünüz yine hedefte olarak yardımcınızdan diğer tüfeği alın ve 3 denemede bunla yapın.
        - Hangi tüfekle hedefi daha kolay buluyorsan hissedersin. Hissettiğin tüfeği elinden bırakma.

Rasgele. Afro

« Son Düzenleme: 12 Eylül 2008, 12:07:34 Gönderen: Mustafa SARI » Logged

Mustafa SARI
1973 ADANA
Kıvanç TEKBAŞ
Dost Avcı

« Yanıtla #3 : 12 Eylül 2008, 11:59:05 »

tüfek kısa diye az mesafeli olcak diye birsey yok uzunluk nekadar olursa olsun fark etmez sadece grupman değişir yani 50 meterede 65 namlu bir tüfekle bi a4 kagıdına attığında 10 sacma vurusa 71 20 sacma 76 30 sacma denk gelirgrupmanı cok olduğu içim kalın sok ve 76 tüfekler uzak avlarda kulllanılır

Kıvanç TEKBAŞ
1981 Lüleburgaz KIRKLARELİ
Cengiz BUDAK
Asistan Şef
*

BÜYÜK LOKMA YUT BÜYÜK LAF ETME

« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2008, 22:23:20 »

Fişegin erken açılıp dagılmasını etkileyen gurupmanı degiştiren namlu boyu degil tüfegin şokudur.
Dolayısıyla namlu boyunun mobil şoklu tüfeklerde hiç önemi yok.

Cengiz BUDAK
A Rh + 1962 KOCAELİ    0 532 701 26 77

İsmail FİLİZ
Dost Avcı

« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2008, 15:20:35 »

Şoklar grupmanı etliler mesafeyi değil. Dolayısıyla uzun mesafe avlar için namlu boyu önemlidir. (Domuz hariç)

İsmail FİLİZ
1971 İSTANBUL
Selahattin SEVGİLİ
Dost Avcı

BAŞTAN DÜRÜST OL , SONRA U T A N M A

« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2008, 16:24:11 »

Tek kurşun  için namlu boyu önemli değil ne kadar kısa olursa o kadar daha uzun sürer.Bu net bilgi de saçmalardaki durumu bilmiyorum.
Mobil şoklu 71 namlu otomatik kullanıyorum. Gayet herşeyinden memnunum

Selahattin SEVGİLİ
O Rh + 1972 Kartal İSTANBUL

Cemal SOYDEMİR
Dost Avcı

« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2008, 20:25:04 »

sevgili arkadaşım tetik düşdüğü an fişeğimiz namlu içinde 55 cm de max hıza ulaşır bundan sonraki kısım saçmanın istenilen atış mesafesinde toplanması amacı iledir namlunun uzun olması saçmanın daha uzağı gitceği anlama gelmez şöyle izah edeyim daha açıklayıcı olacağına inanıyorum slad namlulur vardır 55 cm uzunluğunda kurşun için şoksuz cilindir namlu namlu içi 18.8 mm dir şimdi bu namlu ile yapılan kurşun atışı varsayalım 150 mt olumlu namluyu uzatalım 76 cm yapalım uzun namlunun menzili uzun olsaydı daha uzağa gitmesi gereken kurşun daha yakına düşer 55 cmden sonraki ksım kursunu bozar ve hız keser
55 cm den sonra şoku ayarlana bilen her namlu dünya kabulü namlu içi 18.4 olduktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz teknoloji değişti artık tabuları yıkalım

Cemal SOYDEMİR
1978 ANTALYA                    www.aktifavci.com
Cemil ÇAKIR
Dost Avcı

Her ferdi, hata her topluluğu hoşlandığı yem ile a

« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2008, 12:05:36 »

Afro bilgin olsun;http://karasuavcilari.tr.gg/Yivsiz-Av-T.ue.fekleri.htm
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2008, 12:08:38 Gönderen: Cemil ÇAKIR » Logged

Cemil ÇAKIR
O Rh + 1958 Karasu SAKARYA

Karasu Avcılar, Atıcılar ve Balıkçılar
Spor Kulübü Derneği Başkanı
A.Selçuk KARAKÖY
Moderatör
*

« Yanıtla #9 : 17 Kasım 2008, 20:06:01 »

Güzel şeyler söylenmiş.....

Modern barutlar ilk 25 cm ile markadan markaya değişim göstererek 45cm e kadar yanarlar...Yani karabarut gibi 1 mt.rede bitmezler...Burdan çıkacak sonuç namlu uzunluğu modern fişeklerde hiç bir şey ifade etmez...Fakat neden namlular uzun üretilmeye devam edilir...?Güzel soru Smiley

Şu an 81 cm ve 76 cm av tüfeği üretimi dünyada nerdeyse bitmişdir....
Üretimde 71 cm namlular mevcuttur....

Şimdi gelelim bizim şu güzel soruya....
Av tüfeği av grupları

yerden kalkan kuşlar
su kuşları
büyük ve orta avlar
hindi bize olmadığından konu dışı kalıyor..

Tüfek namlu uzunlukları avcıya kolaylık sağlasın diye bazı uzunluklarla imal edilirler....

yerden kalkan bir kuş avında birde fermada atıyorsanız(bıldırcın,çulluk vs..) 71 namlu bir tüfek bize namlu uzunluğundan ötürü zaman kaybettirecektir...

ama kuş avında dezavantaj olan 71 namlu tüfek ördek ve kaz avında namlu boyu uzun olduğundan çok daha iyi swing sağlıyacak av vurulacaktır....
61cm-71cm arasındaki fark savurma rahatlığıdır...

Başdada dediğim gibi namlu uzunluğu saçmayı uzağa atmaya yaramaz..belli uzaklıktaki saçma grubunu namlu ucundaki şok tipi belirler...

Tek tüfek ile avlanacak başka tüfek alamıycak bir avcının en ideal namlu uzunluğu ki şahsi fikrimdir..66cm namlu uzunluğu olan tüfekdir..Bence bu namlu boyu ile her avı yapabilir...

selamlar..

Ansam Selçuk KARAKÖY
1976 Çorlu TEKİRDAĞ        www.ansamtaxidermy.com

Mustafa KELEŞ
Dost Avcı

« Yanıtla #10 : 17 Kasım 2008, 20:19:14 »

sahra toplarının boyları neden 25 mt hiç düşündünüzmü kısa mesafe atış toplarının boyu3 metre nedeni ne olabilir kısa mesafe toplarının yani 3 mt lik toplara 3,5 kilo barut koysalar 35 kilometre mesafeye ulaşırmı ama 25 mt namlu boyu olan sahra toplarına yine3,5 kilo barut koydugunda 35 klm mesafeye cekirdeği ulaştırıyor cekirdek ağırlığı32 kilo.

Mustafa KELEŞ
1960 ANKARA
A.Selçuk KARAKÖY
Moderatör
*

« Yanıtla #11 : 17 Kasım 2008, 20:31:03 »

Kendiniz diyorsunuz barut...Yivsiz tüfeklerde kullanılan barut en adi barutdur...Bunu bilmeniz gerekir....!050 bar yazar fişeklerin bazılarında bizim avcı derki bu fişeklere ooff 1050 bar çok kuvvetli ...amadeğil ...ne alaka tüfek namlusu içine fişeğin yaptığı kuvveti söylüyor o 1o5o bar diyorki eski tüfekle atma dağılır tüfek...tüfek namluları 1200 bara kadar dayanmaları gerekir..Sizin o top namluları bilmem kaç bara dayanır ?

Yivsiz tüfeklere geri gelelim...Bu testi X silah  fabrikasında seyrettim...Sizin şu en iyi kalite kalınlığı 5 cm top namlusu dağıtamıyan barutla sıkı yapıyorlar...makinayla atış yapıyorlar bilmem kaç barlık namlu basıncı yapıyor...namlu sağlam kalıyor ama tüfeğin gövde ve dipçik kırılıyor...

Ansam Selçuk KARAKÖY

A.Selçuk KARAKÖY
Moderatör
*

« Yanıtla #12 : 17 Kasım 2008, 20:31:59 »

Bu arada konumuz yivsiz silahlar...elimde 61 cm 300 win var..domuz avında...67 cm sauer ilede keçi avına yine aynı çap..

Ansam Selçuk KARAKÖY

Mustafa KELEŞ
Dost Avcı

« Yanıtla #13 : 17 Kasım 2008, 20:34:21 »

66 cm namlu ile 71 cm namludan cıkan sacma mesafesi aynı değildir gurupmanıda aynı değildir.birisi aynı gurupmanıdiyelimki 35 mt rede verir diğeri 40 mt rede verir fakat üzerindeki mobil şokların eşit olması kaydı ile .toplu bir tabancanın 9 cm  12 cm ve17 cm namlusu ile atış yaptığınızda etkili mesafesi aynımıdır tabiki aynı değildir vede mümkün değildir cekirdek ilk enerjiyi baruttan hızı namlu boyundan alır.saygılar Afro Afro Afro

Mustafa KELEŞ
1960 ANKARA
A.Selçuk KARAKÖY
Moderatör
*

« Yanıtla #14 : 17 Kasım 2008, 20:36:40 »

Yivlide ..tabancada yivli...
En iyi grup ve uzak atışlarda 55cm tüfek..Amerikan hindi tüfekleri..xtra full şok ile :)ben demiyorum..

Ansam Selçuk KARAKÖY

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: